Ett underbart dygn i Näset, Furudal.





Igår efter jobbet åkte jag, Lizzla och min lillebror Mattias mot Furudal och Näset. Där bor min mamma och adoptivpappa. Vi kom dit och satt ute i solen, pratade och skrattade hade trevligt. Åt grillat med klyftpotatis och tzatzik till. Verkligen så himlens gott.
Lizzla och deras hund Nikki hade det trevligt tillsammans. Vi sov över och jag passade på att ta foton. Vaknade i vanlig ordning tidigt på morgonen trots att vi varit uppe till sent.
Idag har vi fikat, ätit frukost och hängt i solen. Tills jag och Lizzla packade ihop oss i bilen och åkte tillbaka till Falun. Det var tur att vi åkte när vi gjorde för tydligen blev det ett rejält oväder där efteråt. Väl hemma somnade jag och Lizzla på soffan, tog lite promenad och nu väntar sängen.