



I fredags gick jag och Lizzla på en promenad som resultatet i lite miljöträning på stan. Men först lek i stadsparken med hopp över fallna träd. Vi gick sedan ner mot området där Mattias Flink massmördade flertalet människor 1994. Tills i år var han den massmördare som dödat flest i Sverige. Det är alltid sorgset att kika på minnessten och läsa om alla människor som miste livet så onödigt. Det var en ros där från en person som lämnat en hälsning till sin kollega. Det blir så levande när man läser sådant.




Vi fortsatte promenad ner på stan och hade en stund där när vi satt och tittade på folk. Vi fick också beröm av människor vi mötte där och Lizzla var nöjd. Upptäcker dock att hon är är lite mindre tränad i stan mot sin syster. Så ska försöka göra besök någon gång i veckan till stan så hon blir mer säker där med. Det går bra, men märks att hon reagerar på rörliga posters och tycker det är konstigt med dörrar som öppnas och liknande så det ska vi träna mer på. Bra för hennes självförtroende också att se att man kan promenera över allt.
Något som jag reagar på själv är alla som ska fram och prata sedan locka fram henne trots att hon står bredvid mig och har blicken på vad jag gör. Det blir så konstigt då när folk tar sig friheter att klappa henne, som då tappar fokus. Jag blir lite obekväm i sådana situationer med.



I lördags åkte vi till Avesta, och gick in på deras katthemsloppis. Jag hittade inget men har du vägarna förbi kan jag rekommendera den loppisen för priserna var bra och det fanns jättemycket fint också. Även om jag just då inte hittade något, dit vill jag igen. Vi gick in på Hööks och Lizzla blev höjdpunkten för personalen som bjöd henne på godis. Jag köpte ett par stövlar, och det gjorde Emma med. Jättefina så nu kommer vi kunna gå runt i matchande skor!
Efter Avesta åkte vi och lunchade i Hedemora på Wahlmans. Jag åt en belgisk våffla med räkor. Jättegott verkligen, vi gick in på Erikshjälpen men det var snordyrt där där blev det inget handlat. Åkte sedan till Skäve och fikade hos Björns farmor. Efteråt sov jag och Lizzla över i Kniva.



Igår tog vi en promenad. Jag mötte upp Lizzla, Björn och Emma i skogen. Hann se lite svanar.
Såg årets första tussilago i fredags, och idag sken solen så det riktigt värmde. Det är sista mars helt magiskt verkligen. Bovärden har ställt fram bänkarna utanför huset och gatorna är sopade sedan flera veckor. Jag njuter, dessutom har jag Amningskurs i veckorna tre. Livet känns bra! Rätt tid på året!
Upptäck mer från Orsakulla mamma vid 20 - Dalaliv, finporslin & pudelliv!
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Har inte heller förstått det med att gå fram och klappa andras hundar sådär. Förklarade det för min mamma då hon levde gång på gång, men gick aldrig in.
Nej visst är det märkligt? Tänker att de äldre inte alltid förstår heller, de var nog lite mer sånt förut också att ”man bara gjorde”.
En bra helg får man säga.
Jag tycker att det är ett ofog att vissa människor bara går fram till en hund och ska klappa den. Det är jag som matte som avgör när det är läge att hälsa och jag drar mig inte för att säga till.
Ha en fin start på april!
Ja det var verkligen det.
Håller helt med dig, tycker det är märkligt också att tro att man får klappa? Skilla avskydde det där dessutom, hon hade hög integritet och blev upprörd när folk kom fram som hon inte kände. Idag har jag tänker mycket på saken, och jämför det med människor vi vill ju inte heller snacka med alla som ett exempel.
Mattias Flinks vansinnesdåd minns jag med fasa. Jag vet inte om det framkommit varför och vad som pågick i hans huvud. Tragiskt!
Ja fy, jag var för ung för att minnas men läst och hört mycket om saken med åren och det är fruktansvärt. Tror aldrig han berättat, mer än att han var rejält full och det slog slint. Samt psykiska ohälsan då.
[…] Läs hela inlägget av Orsakullan här –> Helgen och Amningskurs. […]
[…] Läs hela inlägget av Orsakullan här –> Helgen och Amningskurs. […]
[…] Läs hela inlägget av Orsakullan här –> Helgen och Amningskurs. […]
[…] Läs hela inlägget av Orsakullan här –> Helgen och Amningskurs. […]
Att träna med hundar i alla miljöer är bra. Ja, det är ju lite oförskämt att klappa Lizzla helt plötsligt. Människor har ingen respekt. Du får ha sånt som ledarhundar har 😄. Trevligt att åka en tripp.
Skönt att ta en skogs promenad. På vår gata har dem inte sopat än. Men vid mitt jobb så har dem gjort det. Längst tills dem sopar på vår gata. Härligt att solen nu värmer ☀️😊.
Ta hand om dig och va rädd om dig❣️🤗
Ja det är verkligen det. Jag har funderat på det faktiskt, tycker folk överlag vill hålla på att ta på hundar och det där är inte okej enligt mig.
Vilken härlig helg det låter som och åh jaaa, nu går vi helt klart mot rätt håll!! 😀 Så härligt.
Ja det var det 🙂