Varför är cyklister sådana förbannade egoister.

Var ute med Lizzla här på morgonen, och återigen kommer en idiot på cykel och kör förbi utan att plinga först så man hinner reagera. Denna gång sker det i en tunnel och Lizzla blir rädd och hoppar till och drar iväg! Jag blev också skiträdd för det blev ett eko där i tunneln som lät som ett tåg bakom. Så min reaktion blev att jag skällde ut idioten på cykeln. För första gången i mitt liv, då jag aldrig blir förbannad förrän efteråt när jag blivit rädd. Skrek något i stil med:
MEN ANVÄND RINGKLOCKAN FÖR I HELVETE!
Personen såg bokstavligen ut som han skulle skita på sig och cyklade i världens fart upp för backen och vände sig om flera gånger. Det kunde han gott ha! Förhoppningsvis kanske han lär sig något för framtiden.
För varje sådan här upplevelse så växer ett hat inom mig för cyklister. De verkar tro att de äger vägen och kan susa fram bäst fan de vill. Kör rakt ut på övergångsställen, där det är bilister som har företräde mot cyklister (cykelöverfart är något helt annat), de har rätt att köra på gångbanan trots markör för cykel på andra sidan sträcket. De får köra runt i skogen på stigar för gång, hästar och liknande trots att de har egna banor att cykla på. Allt bara för de kommer med sina förbannade cyklar.
Inte nog med detta har vi dem som envisas att cykla med sina hundar, och då ha en hund som inte är säker mot andra hundar. Vid tre tillfällen har jag varit med om hundar som gjort utfall mot Lizzla när deras förare kommit med cykel och hunden på sidan av. Senast var det i tisdags när personen skriker: Håll in hunden! När människan kommer med sin hund i full fart. Lizzla går ”fot” med mig precis bredvid benen så hur mycket mer jag skulle hålla in henne vet jag inte. Så jag ställer mig mot bron med min kropp vänd mot Lizzla och ryggen mot cyklisten och hunden. Hunden tar då och gör utfall och nuddar sin käft mot mitt ben! Säger bara tack och lov att den där hunden inte bet tag. Cyklisten har då mage att skrika något åt mig! Det är ändå cyklisten och föraren som har ansvar för sina jävla hund!
Där blev jag tyst, för jag blev chockad tänkte inte ens ta upp saken förrän jag skriver detta då en cyklist återigen gjort mig förbannad. Dock var dagens utan hund. Men undrar seriöst om folk tappar allt de har innanför pannbenet när de sätter ner sin röv på sadeln.
Om du ska ut med cykeln sluta vara sådant förbannat ego, och fatta att det inte bara är du på vägen!