
Började gårdagen som var en lördag med att lyssna på IT/DET av Stephen King på väg hem från Björn med Wemby för att fixa iordning mig för dagen. Det lär ta sin tid att lyssna på den boken, men den är bra i alla fall.
Hur som helst åkte jag tillbaka till Björn, där Lizzla stannat kvar. Hon var glad att se mig, men ännu gladare att se Wemby. De där två far runt och leker i massor, att vara ifrån varandra i några minuter är tydligen upphov för extra glädje när de ses. Verkligen fint att se för mig som älskar dem tillsammans.
Björn drog ut och tvättade min bil, jag brukar utföra saken i biltvätt men det blir ju inte helt rent av saken, och saltet satt som klister på bilen. Så lär bli en liknande tvätt igen sa Björn. Men nog blev min lilla Hyundai i20 helt okej ändå?



När bilen tvättats var det dags för frukost och Melodikrysset. Jag gick fram till Wemby och sa: Kan jag få ett fint kort på dig? Wemby svarade upp med korten ovan. På tal om tidigare i inlägget så har vi denna lilla clown också! Mycket trevligare än IT/DET i alla fall. Fick mig ett gott skratt i alla fall, hon är som ett barn när kameran kommer fram. Grimaser ska tydligen göras då.

Fick i alla fall ett fint kort på ’Wemby”, Kennel first Axelles Melani Hamilton. Hon speglar i alla fall sin personlighet på fotografierna.




Tog även kort på Lizzla, hon var inte helt nöjd då även hon åkte på tofs igår för att då bort lite hår från ögonen. Men älskade fina Lizzla med ett hjärta av guld. Som axlat sig rollen som storasyster på bästa sätt.





Tillsamman är de ett radarpar. Wemby är lite mer brun i pälsen än Lizzla är. Jag hoppas vi kan göra BPH i höst, Wemby blir 1 år i september, hon är 7 månader nu och har vi tur kanske det finns någon BPH-bana i samband med födelsedagen. De måste vara ett år för att göra BPH och jag vill verkligen se vad hon får för resultat.



Efter frukost och Melodikrysset åkte vi till Skevi för att gå på deras årliga marknad. Men det var aprilväder och kallt som in i röven. Så vi begav oss till Björns farmor ganska snabbt, lite trist för egentligen ville jag kolla på blommor. Men vädret fick mig att prioritera att komma in i värmen, och så även resten av sällskapet.
Hos Björns farmor blev det fika och kortspel. Sedan åkte vi tillbaka hem till Björn. Jag fick en häftig huvudvärk så däckade på soffan i två timmar. Sedan åt vi middag, tog en bastu och såg på lite tv. Kvällen var sedan ett faktum, och sista lördagen i april likaså.
Vissa hundar är lättare en andra att fånga på bild men jag tycker att du fick till många härliga bilder. Det syns verkligen att det är skillnad i färgen på deras pälsar.
Vi har gjort BPH med Miss T och MH med Miss M. Ingår hunden i avel så väljer uppfödaren oftast MH. Väldigt roligt att göra det och att se resultatet.
Haha ja, älskar dock hur det spexas lite. Ja det är spännande med pälsen.
Vi gjorde BPH på Lizzla, så känns naturligt att gör på Wemby med. Uppfödaren brukar uppskatta saken 😊. Är svårt att få tid för MH här det är i första hand för bruksraserna. 😊
Då känns det logiskt att välja BPH. Här blev det MH för det ordnades på vår klubb vilket var smidigt och bra.
Ja det blir nog lättast med det 🙂
Nog var det kallt igår, det lockade verkligen inte att vara utomhus. Blåsten gick verkligen genom märg och ben.
Idag är det sol och det blåser, men normala vindar.
Din bil blev ren och fin. Bra med lite olika färger på hundarna!
Trevlig söndag!
Ja fy! Hoppas det vänder snart. Ja absolut 😊
Du har SÅ fina hundar ❤ Djuren berikar livet.
Och vägsalt, jag är glad att vi slipper sånt här – det måtte sitta som klister. Bra att du fick hjälp med tvätten 🙂
Visst är dem. Håller verkligen med. Ja detta med saltet är helt galet.
Aprilvädret är omväxlande, vi har haft fina soligt dagar med blå himmel och tvåsiffriga plusgrader och nu fryskallt och minusgrader.
Så kul med marknad synd det var så kyligt.
Jag är sugen på blommor nu, men än lär det dröja innan det går att ha blommor ute.
Ja verkligen 😳 . Ja fy riktigt kyligtm
Så himla tråkigt att våren vände och att det blev kallt, marknad är ju lite roligt, men inte trevligt om man fryser, då är kortspel och bastu ett bättre alternativ.
Så söta tjejerna är med sina tofsar, tänk att vissa djur är så medvetna när kameran kommer fram 🥰
Ja det blev snopet, men är ju april. Visst är de fina mina tjejer.
Än har jag inte lyssnat på någon Stephen king bok.
Fina kort det blev på tjejerna. Kul att se att dem blir så glada av att se varandra efter bara varit borta från varandra en stund 😊.
Ja, blåste rejält igår & var kallt. Trevligt med fika & kortspel hos Björns farmor. Vad spelar ni för kortspel??
Skönt att få din bil ren. Snällt av Björn att tvätta den åt dig. Inget kul med huvudvärk. Bra att du kunde sova bort den.
Nice med middag & bastu på kvällen 😊
Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗
De är bra böcker i alla fall att lyssna på. Poker bara 😊. Ja det var snällt.
Så kul att du lyssnar på IT, har tänkt lyssna på den i några veckor nu och inte tagit tag i det ännu då den är 45 timmar lång. Herregud! Jag lyssnar iofs i 2x hastighet men ändå 😉 Måste bara sätta igång dör den är bra har jag för mig, men har glömt mycket av den!
Fina tjejerna! Så kul att Wemby gillar kameran. Vilka härliga grimaser! Max hatar den! Vet inte varför, kanske är det för att jag blir frustrerad att han inte vill. Men jag får jobba på det, så kanske han släpper det lite.
Låter som att du har haft en riktigt härlig dag, förutom migränen då. Men ja, det var riktigt kallt även om solen sken. Vi fick nån form av regn som var iskallt. Huu!
Ja det är kul, den är riktigt lång men väl värd att läsa. Haha ja kul 🙂
Fotogenetiska hundar som inte ser ut att tacka nej till att bli förevigade.
Visst har vi haft lite av ett aprilväder. Har sett så skönt ut från fönstret, men i skuggan och blåsten har det varit riktigt ruggigt.
Apropå detta med att tvätta bilen. Det gjorde jag i tisdags. Ren och fin. När jag kom ut på onsdagen hade områdets måsar gjort sitt, inte bara på vår bil utan på merparten av de som står på vår lilla parkering. En liten svordom i det tysta…eller en stor om jag ska vara ärlig.
Ja det är lite roligt faktiskt. Ja så är det onekligen aprilväder.
Minns att jag läste IT ungefär när boken kom ut. Undrar hur den står sig idag. Jag menar det har ju hänt massvis sedan 1986 när boken kom ut – hela 40 senare. Jag slukade Stephen Kings böcker, till jag en dag tappade sugen och slutade läsa han skräckromaner. Då älskade jag dom.
Så synd att marknaden blåste bort och att det var så kallt. Tycker så synd om alla knallar. Marknader är ju deras levebröd… Annars var det samma svinkalla väder här. I Täby slapp jag dock snöblandad regn och hagel – allt nåt;-)
Så kul, tycker boken funkar ännu. Har börjar lyssna igenom Stephen King detta året, blivit en hel del faktiskt.
Ja usch riktigt kallt.
Här har det också varit kallt. I lördags gick jag inte ut då det var oväder då det regnade, blåste ordentligt, haglade till och med och sen kom det snöblandat regn en stund. Jag insåg att det var tur att jag skulle till nordisk film igår och inte på lördagen. Fint av Björn och tvätta din bil. Så fina bilder du fick på både Wemby och Lizzla.
Känns som många fick det kallt igår. Så skönt 🙂
Haha Wemby…Hon vet hur hon ska posera för att locka fram skratt hos både matte och bloggläsare.
Haha ja hon har en sådan karaktär
Men alltså vilka härliga bilder det ändå blev på Wemby! Fick mig ett gott skratt. Jag kan inte sluta säga/skriva det. Men så underbart fina dem är dina vovvar! 🙂
Så trist att det var sådant typiskt april väder när det var marknad, men mysigt med att spela kort!
Tycker bilen är godkänd efter tvätten, men Björn vet nog bäst, om det är salt kvar! 😀
Hoppas du mår bra!
Visst blev det 🙂