Fem en fredag v. 40: Ordspråk.

Du deltar genom att svara på frågorna i din blogg (eller genom en kommentar om du inte har en blogg). Lämna gärna en kommentar hos Elisa så jag och andra kan hitta in till dig och läsa dina svar. Glöm inte att länka hit så fler kan ta del av Fem en fredag.
- När ropade du senast hej innan du kommit över bäcken?
- Hur hade din morgonstund guld i mund idag?
- Vilka tre goda ting har du varit med om i veckan?
- När senast fick du vänta på något gott?
- När fann du senast något du sökte?
När ropade du senast hej innan du kommit över bäcken?
Vet inte, jag gör nog aldrig det. Är alldeles för orolig för att ens tro jag kommit över bäcken i första hand.
Hur hade din morgonstund guld i mund idag?
Jag tog en sovmorgon, är sjuk så kände att jag behövde vila. Åt frukost i lugn och ro. Skulle egentligen varit till Västerås men som sjuk blev det inställt.
Vilka tre goda ting har du varit med om i veckan?
Williams födelsedag, det är alltid det mest fantastiska. Planerat och fixat med Williams kalas, samt det goda med att gå ut på restaurang när William fyllde år.
När senast fick du vänta på något gott?
Hmm jag vet inte, kanske är jag mitt i det just nu. Väntan på våren när jag blir klar med mina specialpedagogstudier.
När fann du senast något du sökte?
Förmodligen mobilen som jag lagt på något smart ställe. Är oftast den jag letar efter.
