Skribenten till denna blogg föddes en februaridag mitt under Vinter OS 1984 i lilla Orsa beläget i norra Dalarna.
Den största händelsen i mitt liv var den 3 oktober 2004, dagen William gjorde mig till hans mamma. I hemmet bor vår svarta mellanpudeltik Skilla född 19 september 2019 - lämnade jorden i en bilolycka 15/4-23 med stor sorg & saknad. Mellanpudeltiken Lizzla är Skillas syster född 25/2-23 och bor hos oss sedan den 22/4-23.
Vi bor i en etagelägenhet på 115 kvm i centrala Falun, 4 rum och kök. Vilket passar mig bra, eftersom inredning och hemmet är något jag lägger ner stor tid på.
Jag har gjort saker i mitt liv tvärtemot normen, först skaffade jag barn, för att sedan utbilda mig till undersköterska, förskollärare och lärare. Efter några år i yrket som lärare så valde jag att studera igen till specialpedagog.
Mer om allt detta finns under menyn:
♥Madeleine Stenberg | Orsakullan♥
Jag är en bloggveteran, som inte ser att min blogg någonsin kommer sluta existera, min blogg startades i april 2004, och hela arkivet finns här på bloggen fram tills idag.
Kontakt & sociala medier.
När det serverades potatismos med varmkorv lämnade vi alla barn matsalen mätta och glada. Annat var det de dagar då det ex serverades leverstuvning
Åh förstår det.
Tack och lov så tänker man annorlunda nu. Förr hade vi alltid någon tunn soppa på fredagar men sedan några år tillbaka är det rejäl middag varje dag och det behöver eleverna.
Ja eller hur, förstår inte alls hur de tänkte förr.
Som barn blev jag överlycklig när skolan serverade lappkojs med rödbetor… Som vuxen blev jag lika lycklig när det serverades fiskgratäng, den var supergod… Kram
Åh förstår det 😀
Jag tar nog kräftorna istället;-)
Haha ja nog är det betydligt godare 🙂
Jag minns att det alltid serverades skivor av skogaholmslimpa till soppan när jag gick i skolan. Sen klagades det på att vi tog så många skivor bröd. Men som du skriver, soppan blev man ju inte mätt på.
Helt galet ju :/