


Idag kan jag äntligen berätta. Efter att bestämt mig den 7 oktober, att lilla mellanpudeltiken ”röd”, med stamtavlenamn Melanie Hamilton, från Gone With The Wind kullen ska flytta hem till oss. Lilla tjejen kommer vi kalla för Wemby och namnet är inspirerat av Fragglarnas Vembi.
Det finns säkert flera som kommer tänka och tycka saker som: ”Hur tänkte du nu?”, det är okej du får känna så, men säg det inte till mig. Jag fick höra samma med Skilla, någon sa det även med Lizzla men det har gått bra.
När Skilla dog beslutade jag mig för att leva, att våga ta risker då och då. Att följa mitt hjärta, och var som är viktigt för mig. Jag vill inte leva ett liv, där jag vaknar en dag och ångrar allt jag inte gjorde. Jag vill leva ett liv där livet var levande. Visst kan man följa det säkra kortet, men också begränsa sig. Jag vill inte det längre, du får tycka och tänka var du vill, men du behöver inte säga det du tänker och tycker till mig.


Tillbaka till lilla tjejen. Hon och hennes fyra kullsyskon föddes den 5 september 2025. Jag fick bilderna ovan på henne och syrran den 1 oktober. Då hade jag som tidigare skrivet inte bestämt mig, men ville verkligen. Till saken hör att jag redan i våras började känna att det är nu i tiden jag vill skaffa ett ”syskon” åt Lizzla. Redan när jag skaffade Lizzla i april 2023, efter Skillas död visste jag att denna gång kommer jag ha två hundar. Så när Laila berättade att Skilla och Lizzlas syster Windy var dräktig skrek hela kroppen efter valpköp.

Så fick jag fler bilder på den lilla tjejen, fick veta att kullen skulle få namn efter filmen: Gone With The Wind, eller Borta med vinden, en film där min morfars favorit Clark Gable spelade med i. Sedan föddes hon den 5 september och blev därmed rätt i mitt mönster. Hon fyller den 5 september, Skilla föddes den 19 september, William den 3 oktober, Williams farfar den 17 oktober. Alltså två veckor mellan alla födelsedagarna. Jag gillar mönster och kände återigen att detta är rätt.


Efter fått hjälp med valpvakt i början och det praktiska fixat så tingade jag henne. Den 7 oktober, det var puls och jag har känt både panik, glädje och en känsla av att detta inte är på riktigt. Detta är första gången jag varit med från start, fått följa en valp från magen till 8 veckor som lilla Wemby är idag när vi hämtat hem henne.
Skilla köpte jag från mamma och adoptivpappa då hon inte funkade ihop med deras Nikki som blev deprimerad. Lizzla blev så snabbt inpå Skillas död, så inte ens där hann jag ens få några känslor av överväldigande.



Lilla tjejen är verkligen helt underbar! Nu sitter, vi i bilen på väg tillbaka till Falun från Trönö i Söderhamn med lilla Wemby bak i buren sovandes. Lizzla har varit så sjukt duktig hittills, tar det helt lugnt runt valpen.





Vi fick även äran att träffa mormor Liljah och därmed Lizzlas mamma. Så himla kul verkligen då jag inte sett henne sedan vi hämtade Lizzla.
Fattar knappt, idag på halloween 2025 blev jag tvåhundsmamma. Mina älskade pudlar!
Upptäck mer från Orsakulla mamma vid 20 - Dalaliv, finporslin & pudelliv!
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Men vad söt!
Ja 🙂
Å så söt hon är det kommer säkert att gå jättebra. Trevlig helg. Kram Ulrika
Visst är hon 🩷. Det tror jag också.
Men lägg av så söt! Stort grattis till tvåhundsmamman! Så underbart! Förstår verkligen att detta var många tecken på att de var rätt att skaffa ett syskon till Lizzla! Lycka till! Kramisar!
Visst är hon. Tusen tack det känns jättekul 🥰
Men åh så mysigt! Önskar allt det bästa med nya familjemedlemmen!
Ja verkligen tack 🩷
Stort, stort GRATTIS till lilla Wemby. Vilket roligt namn. Och jag hoppas verkligen att du ser till att Wemby kommer ha en liknande frisyr som Vemby, för den är helt härlig:-)
Hoppas att Lizzla och Wemby kommer gilla varandra. Lycka till! NJUT!!!
Tusen tack! Är så glad i henne verkligen. Haha får de! Älskar fragglarna. Det hoppas jag med.
Livet är till för att levas och du ska göra det som är rätt för dig. Oavsett vad andra tycker och tänker. Man ska inte leva sitt liv så det passar andra. Lilla Wemby ser ju hur gullig ut som helst. Så bra att det löste sig med hundvakt så du kunde göra slag i saken. Glad för din skull!
Ja då är det verkligen, är så glaf över detta. Hon är verkligen det.
Så kul att du skaffat en till hund. Så söt Wemby är. Jag tycker det är bra att du skriver att folk som inte har något positivt om detta kan hålla det för sig själv. Det finns alltid folk som har åsikter om vad andra gör. Ibland undrar man om de inte har ett eget liv. Grattis till att vara hundägare till två hundar nu!
Ja det känns så fint.
Åå så söt!! 😍 😃 grattis till den nya familjemedlemmen 🤗 Wemby. Så skönt att Lizzla godtar henne redan från start. Kul att följa från valptiden. Även om det kan vara tufft ibland. Men kommer ju bli bättre ju större Wemby blir.
Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗
Visst är hon. Tusen tack. Ja det är verkligen så fint att se.
Vad roligt. Tycker du gör helt rätt 😀 grattis till att ha blivit 2 hundsmatte 😀kram 💜🎃
Ja jättekul, så glad över detta. Tack 🩷
Åh vad söt hon är! Jag tycker att det är helt upp till dig om du bill ha en till hund. Men jag förstår, folk tycker och tänker. Och hennes syskon är ju söt, grattis till en till hund 🙂
Visst är hon. Ja det är ju så, ja så är det verkligen 🩷
Grattis till lilla Wemby, hur söt får man varar egentligen 🤩
Tack 🩷. Visst är hon.
Wow, så roligt med valp!
Stort grattis till lilla söntnosen! Hoppas att hundarna ska trivas bra tillsamman ❤
Tack, det är så himla roligt 🩷. Det hoppas jag också.
Det är klart att man ska följa sitt hjärta – bara du vet vad som känns bäst för dig – och det har ingen annan något att göra med.
Men alla är inte finkänsliga nog att förstå när de ska vara tysta 🙂
Jag önskar dig och familjen och hundarna all lycka 🙏💕
Ja visst är det så 🩷. Nej så är det ju, det är väl sånt som kan vara lite jobbigt. Tusen tack 🩷.