Idag börjar det, min äggdiet. Den är strikt och därför äter jag endast ägg nu i två veckors tid. Jag kommer alltså inte äta något annat. Eller ja eventuellt en sallad i Gävle när jag är med Sandra på måndag. Men annars kommer jag hålla mig strikt till denna diet. Jag rasar i vikt när jag går på denna och jag vill ner i vikt till sommaren så just ägg dieten är ett bra tips för att snabbt gå ner några kilon.
Det jag då äter är:
Laktosfri fil med linfrön. (för magens skull)
Ägg och en knäckesmörgås med dillkaviar.
Så ser min diet ut sen, onyttigheter är helt uteslutet. Jag brukar gå ner 4-5 kg på den här dieten. Den funkar för mig. Vissa går upp allt igen men jag är inte sån. Går jag ner stannar jag där. Dock nu har jag slarvat ett tag med maten och det är inte alls så bra. MEN nu ska det bli bättring. Efter mina två veckor med den här dieten tänkte jag köra GI de sista kilona jag vill ha bort. För jag är inte så optimistisk så jag tror att jag är nöjd efter två veckors äggbantning direkt.
SVAR: Tack för tipset (om vad jag ska välja, dator, ipad och så)
Ha det bra, kram! 🙂
🙂 Denna meningen, den nästa sista: ”Efter mina två veckor med den här dieten tänkte jag köra GI de sista kilona jag vill ha barn.”
Jag vill ha barn, vad skulle egentligen ha stått där? Haha 😀
Jag lär oxå köra igång med nånting så jag blir av me alla mina kilon som jag lagt på mej under graviditeten.
HEHE bort ska det stå. Jag satt och pluggade samtidigt så blev nog fel hehe :-p
Fiser du inte som en galning sen då? 😉
(eller att det stinker fan iaf :P)
KalsongMorsan – Haha nej, alltså jag tror min mage är äggvan :-p . Har kört med den här dieten till och från sen jag var 17 så magen känner sig som ”hemma” haha :-p