Förkylningar och mitt som alltid brev på posten värre astma.
Bild från Big lake run i år.
Först kommer halsont, sedan kommer förkylningen och så sen kommer astman. Jag har sovit skitdåligti, vaknat med att inte få luft och paniken. Det känns som någon stoppar ner en pingisboll i halsen och jag vaknar med ett ryck. Känner hur jag får hosta och hur världen runt mig är uppjagad och stressad. Jag låg kvar en stund i sängen idag, Williams kompis kommer snart hit och jag har städat och donat. Egentligen är det ju galet dumt, att utsätta lungorna för att jobba när allt dem behöver är vila. Det gör ont bak i lungpartiet, jag ska vila resten av dagen. Astma, min kroniska sjukdom som folk fortfarande inte riktigt tar på allvar. Jag menar människor utan kunskap om astma och allergi, den skaran som tror att man överdriver. Jag förstår att det är svårt att inse att dolda handikapp är just handikapp. Att man lider av en kronisk lungsjukdom, något som jag alltid kommer leva med. Något jag måste acceptera, den blir alltid förvärrad vid förkylningar. Jag brukar må som värst på hösten men det är väl dåligt nu med eftersom jag är förkyld.
Det här blev klagande, inte positivt fastän jag borde skriva mer glatt! Måste man alltid vara glad och positiv? Är det därför man automatiskt svarar; Jag mår bra. Fastän man mår skitdåligt? Vem skulle vilja ha det ärliga svaret? Vi vill ju ogärna veta att någon mår dåligt på riktigt.
Nej nu pepp och pepp, jag måste bli lite gladare. Te och era tips jag fått ska jag ta åt mig av! Just ja flera undrade över dem vita smultronen i förra inlägget. Det är mogna smultron som är vita i färgen. Det är alltså en speciell sort, väldigt goda tycker att smaken är mer framträdande än i röda smultron. Jag älskar vanliga röda smultron med, men dem vita har en mer framträdande smak, får ni chansen att prova vita smultron så gör det, dessa växer på gården Björn bor på.