Skribenten till denna blogg föddes en februaridag mitt under Vinter OS 1984 i lilla Orsa beläget i norra Dalarna.
Den största händelsen i mitt liv var den 3 oktober 2004, dagen William gjorde mig till hans mamma. I hemmet bor vår svarta mellanpudeltik Skilla född 19 september 2019 - lämnade jorden i en bilolycka 15/4-23 med stor sorg & saknad. Mellanpudeltiken Lizzla är Skillas syster född 25/2-23 och bor hos oss sedan den 22/4-23.
Vi bor i en etagelägenhet på 115 kvm i centrala Falun, 4 rum och kök. Vilket passar mig bra, eftersom inredning och hemmet är något jag lägger ner stor tid på.
Jag har gjort saker i mitt liv tvärtemot normen, först skaffade jag barn, för att sedan utbilda mig till undersköterska, förskollärare och lärare. Efter några år i yrket som lärare så valde jag att studera igen till specialpedagog.
Mer om allt detta finns under menyn:
♥Madeleine Stenberg | Orsakullan♥
Jag är en bloggveteran, som inte ser att min blogg någonsin kommer sluta existera, min blogg startades i april 2004, och hela arkivet finns här på bloggen fram tills idag.
Kontakt & sociala medier.
[…] Läs hela inlägget av Orsakullan här –> Gratis och nästan gratis. […]
[…] Läs hela inlägget av Orsakullan här –> Gratis och nästan gratis. […]
[…] Läs hela inlägget av Orsakullan här –> Gratis och nästan gratis. […]
Vilket bra kap du gjorde i fredags. Lite gott att äta på & fräscha upp hemmet med blommor ????????.
Ta hand om dig och va rädd om dig❣️????
Vilka kapp du gjorde! En kexchoklad för 1 krona är verkligen inte dumt och dessutom riktigt gott. Jag hade med varit väldigt nöjd med köpen, fina blommor 🙂
Härligt sätt att spendera helgen på 🙂
Åh kexchoklad som är så gott. Helt klart något jag är svag för. Det och dubbelnougat. Fina blommor du fick också, och precis som du säger. Gratis är gott.
Vilka bra köp du fick. 1 kr för kex choklad och fint med ’kram på dej’ ????
Kul att kunna köpa en kéxchoklad för endast 1 krona när du tankade bilen. Så härligt att kunna köpa blommor för ett presentkort så de blev helt gratis. Fina är de också.
Så fint av dem att bjussa i stort sett på en kexchoklad och det var ju verkligen en kram på dig från dem och härligt att få mumsa på. Ohh så fina blommor och fint att få in nya, perfekt med presentkort som täckte allt
Härligt med blommorna och gott med chokladen 🙂
Ja det kändes jättekul med gratis och nästan gratis 🙂
Vilka kap du gjorde!
KRAM-Susie