



Planen var som jag skrev igår att vi skulle till Säter idag på cruising. Men det visade sig att Björn råkat kolla fel på dag då han skulle bort, så i sista minuten igår roddade vi om och istället för ”riktig” cruising idag blev det att kolla på Säters traktorcruising. Vi började med att äta pizza då vi inte hunnit äta middag och sedan satte vi oss i en slänt och kollade på traktorer och även fina gamla bilar. Vi tog cabben dit för Björn hade inte hunnit tvätta sin Plymouth, fick fråga om den också är en cab men det är den inte.
I Säter stod ett flerfamiljshus i brand, var rejält med rök och även blåljus så klart. Hemskt för familjerna, det stod på P3 radio att en av familjerna fått fly ut i underkläderna med sin nyfödda bebis på armen, så det lär ha gått väldigt fort där med branden.


Vi hade trevligt där en stund och sedan begav vi oss hemåt igen. Det var jag som körde igår. Väl hemma så gick jag och la mig, vi fick 28 grader varmt här igår så sovrummet blev inte nedkylt under hela natten. Var dessutom någon som ringde mig klockan 3:00, vet inte vad personen ville för jag svarade inte. Blev mest störd av att väckas mitt i natten. Men förmodligen var det en felringning.



Igår under dagen innan Säter, gick vi ner till Stadsparken men var inte öppet på cafét när vi kom dit. Jag upptäckte även att Kopparstaden satt upp en behållare för kompostpåsar i trapphuset… Där de dessutom ligger i nära anslutning till ytterdörren. Kändes olustigt, vi har fortfarande inget taggsystem här utan dörren står öppen 6-21 varje dag, vilket betyder att vem som helst kan nyttja trapphuset. Vi har haft folk som bott i källaren, folk som röker och slänger fimpar i trapphuset och missbrukare som suttit i trapphuset tidiga mornar och gjort ”sitt”. Samtliga som Kopparstaden är petiga med att vi inte får ha: Blommor, barnvagnar, rullatorer, blommor och så vidare i trapphuset. Så sätter de upp kompostpåsar i papper på dörren och svalen, där de dessutom avgränsar till en grannes lägenhet.
Jag frågade Chat-GPT, och detta verkligen är rätt enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, och fick svarat att nej. Så skrev till Kopparstaden som i vanlig ordning hade en dålig förklaring där jag insåg att här kommer inget ändras. Så kontaktade Dala Mitt, brandskyddet här och fick inom ett par timmar ett meddelande om att detta skulle tas vidare till Kopparstaden. Var väl som jag trodde?! Vem vill ha papper i trapphuset som vem som helst kan få för sig att elda på. Vi lever inte direkt i en tid där folk har folkvett, numera lever vi i en tid där allt ska saboteras och jag med GAD och PTSD tänker längre än andra på sånt här.
Fick nyligen höra att personer med GAD och PTDS är perfekta att arbeta med utredningar eftersom vi ser saker ur ett annat perspektiv, och ser faror och varför de uppstått vidare än normala. Jag minns min psykolog för många år sedan som sa att min hjärna agerare som utbildade brandmän eller poliser. Det jag oroar mig för i en ny lokal är sådant normala inte ens reflekterar över. Det första jag gör i en ny miljö är att leta upp nödutgångar, skannar av utrymmen och annat. Men har man också trauman är det så hjärnan gör för sin överlevnad, därför ser jag faror långt innan andra.
Nu börjar denna lördag för mig. Vi ska få besök av Wippeten Dobbe idag för första gången på länge. Det ska bli trevligt, perfekt med hundvaktsbyte.
Vad hemskt med branden och för familjerna som drabbats. Här brann det i torsdags kväll, i området Gamla Stan med mycket träbyggnader som står tätt. Som tur var spreds sig inte branden och byggnaden som brann ner var ingen bostad.
Ditt sätt att tänka är så bra i det här fallet. Men jag förstår att det måste vara jobbigt med oron och att vara på helspänn.
Ja fy så hemskt för familjerna. Hoppas verkligen att de hittar nya bostäder nu efter branden.
Fy så hemskt även där du bor.
Ja det är ju det, man lär ju kolla risker ibland.
Så bra att du agerade direkt. Det känns väl kanske inte så smart att ha papperspåsarna där. Vore väl lämpligt att ha dem vid avfallstunnorna. Så har man här.
Jag kollar precis på samma vis. Vill veta var nödutgångar också likande finns. Beror på att jag har varit med om en brand i mitt föräldrahem så jag lämnar inget åt slumpen.
Ja jag tänker så. Håller helt med, förstår inte varför de ska upp inne i trapphuset..
Förstår dig, då har du ju något som verkligen påverkat dig.
Stackars familjer som drabbades i branden. Vilken mardröm för dom.
Har hänt mig också att någon ringt mitt i natten. Svarade inte för jag gör aldrig det om jag inte känner igen numret. Brukar tänka att det väl är någon som druckit lite för mycket. Men det är obehagligt också för man blir rädd att det hänt någon närstående något.
Ha det fint kram
Ja verkligen såda mardröm. Förstår dig är obehagligt också när folk ringer nattetid.
så obehagligt med bränder, ursh så hemskt 😦
vad bra att någon tog det på allvar
Ja verkligen, lider med folk som drabbas.
Traktorcruising låter häftigt. Och du fick åtminstone med en traktor som bevis;-) Så Björn Plymouth är ingen cab. Tack fur svaret:-)
Det där med påsarna vid dörrarna – är det kanske så att fastighetsförvaltaren delar ut papperspåsar till de boenden, så att de kan slänga sitt matavfall i dom och sedan ”mata” containrarna?
Ja men det var riktigt trevligt 😊.
Sorry att jag helt har missat att kommentera hos dig idag 🫣. Men här kommer det 🙂.
Trevligt att åka på traktor crusing. Gott med pizza.
Å fy! Inte kul när det brinner i ett hus. Fy för den familjen. Vilket trauma för dem 😕. Men skönt att dem tog sig ut.
Konstigt att ni inte har tagg eller kod in till trapphuset.
Det är skillnad på folk & folk. Tyvärr.
Det är dig man ska ha med då i nya byggnader 🙂.
Hoppas att det gick bra med Dobbe.
Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗
Ja det var jättetrevligt. Jo så är det verkligen. Håller med det är onekligen skillnad på folk och folk.