Skribenten till denna blogg föddes en februaridag mitt under Vinter OS 1984 i lilla Orsa beläget i norra Dalarna.
Den största händelsen i mitt liv var den 3 oktober 2004, dagen William gjorde mig till hans mamma. I hemmet bor vår svarta mellanpudeltik Skilla född 19 september 2019.
Vi bor i en etagelägenhet på 115 kvm i centrala Falun, 4 rum och kök. Vilket passar mig bra, eftersom inredning och hemmet är något jag lägger ner stor tid på.
Jag har gjort saker i mitt liv tvärtemot normen, först skaffade jag barn, för att sedan utbilda mig till undersköterska, förskollärare och lärare. Efter några år i yrket som lärare så valde jag att studera igen till specialpedagog.
Mer om allt detta finns under menyn:
♥Madeleine Stenberg | Orsakullan♥
Jag är en bloggveteran, som inte ser att min blogg någonsin kommer sluta existera, min blogg startades i april 2004, och hela arkivet finns här på bloggen fram tills idag.
Kontakt & sociala medier.
Åh, vad bra skrivet… är såå trött på den frågan då ”alla” bara vill höra att allt är bra och sen gå vidare. Jag är sjuk, mår inte bra så vad ska jag svara? Testat med ”det är bra” då det är önskade svaret men då säger de ”vad skönt, är du frisk nu?”
Min(a) sjukdom försvinner inte vilket de flesta här vet.
Försöker nu bara svara runt frågan..
Håller med dig. PÅ vilket sätt liksom tror folk alltid man ska ljuga om allt.
Så sant. Känns som det är en artighetsfras mest, och säger man något annat blir det en konstig stämning
Ja det är ju så, man förväntas liksom bara.
Så är det. Vissa frågor ställs på ren rutin men det är bra att vara förberedd på att svaret kan bli helt annat än vad man förväntade sig.
Ja så är det verkligen.
Jag är precis likadan, vill man inte ha ett ärligt svar så ska man inte fråga mig.
Nej eller hur!
Tycker ju det är en så himla rolig idé som ni har – önskar verkligen att jag hade tiden att lägga på det för det är ett kul sätt att hitta inspo till att blogga. Men kanske kommer det lugnare perioder där man kan hänga på.
Nu förstår jag inte riktigt vad du menar?
Håller helt klart med dig!
Kul 🙂
Håller som vanligt hundra procent med dig:-)
Så kul 🙂