juli 8, 2015
Poki, spel på nätet.
Inlägget är ett samarbete.
När man likt mig har ett barn som går på mellanstadiet kommer man lätt i kontakt med diverse olika spel på nätet. Williams stora intresse är just spel och datorer och har så varit i några år. Roligaste spelen anser jag är dem som är gratis och lätta att använda. Det finns en sida vid namn megaspel.se med ett stort utbud av spel. Sida kommer snart byta namn till Poki, vilket jag tror blir ett väldigt passande namn på hemsidan. Det jag gillar med Poki är att de har ett stort utbud och är gratis, det är även barnspel som jag tycker är jättebra. Bland annat finns det spel med figurerna från Frost något jag vet att många barn gillar. En till sak jag upptäckte var att Poki har instruktionsvideos under spelen något jag tycker är jättebra. På så vis får barnen tips hur de ska spela, och vi vuxna kan även gå igenom spelen och undersöka vad vi tycker och tänker om dem. Eftersom utbudet är så pass stort finns det något spel för alla, och jag tror inte du blir besviken om du klickar dig dit och låter dina barn spela. William älskar såna sidor och spel som är gratis säger man ju verkligen inte nej till.
En regnig dag.
Usch idag vräker verkligen regnet ner igen. Förra veckans fina väder är jag glad att jag tog vara på för nu sitter jag här i mörket och tycker det är riktigt tråkigt med regnet som bara faller ner hela tiden. Jag hoppas på förändring och fint väder snart igen.
Vi sov länge idag, både jag och William är nog trötta tror jag och egentligen är vi nog även uppe lite längre än man borde på kvällarna.
Igår fotade jag med telefonen, några bilder bara men det kändes ändå fint att stå på slagghögarna och spana ut över Runn. Jag älskar sommaren i Dalarna, i alla fall de dagar som det inte regnar.
Det är så vackert!
Högtalare.
Mina högtalare jag har till datorn krånglar, det är en av högtalarna som inte ger ifrån sig något ljud och det stör mig. Det stör mig ganska mycket faktiskt kanske borde vara mer sannorlikt att skriva. Grejen med högtalarna är att jag gillar ha ha dem på när jag lyssnar på spotify eller liknade, nu är det alltså bara ljud från den ena och det retar upp mig. Det låter dåligt och jag vill ju gärna ha ljud på datorn. Så efter en lite letande hittade jag promixsweden.se som säljer ljud, ljus, maskininstrument samt dekorprodukter online. De har helt okej priser dess utom och jag gillade genast sidan, utbudet är stort och om man har bil kan man även köpa ljud till den på sidan. Sånt gillas, jag spanade runt en del och hittade saker som jag absolut kan tänka mig att köpa. Man kommer ju inte ifrån att man gärna söker ett stort utbud när man väl letar och jag skulle dessutom inte säga nej till lite högtalare för vardagsrummer så att man kan ha lite bioljud när man tittar på filmer. Om man ändå ska handla kanske man rent av kan köpa båda grejerna. Så nu ska jag spana runt lite till, för det är viktigt bra bra ljud i alla fall för mig.
PT-Online.
Inlägget är ett samarbete
Eftersom jag behöver lite peppning just nu för att komma igång med träning igen har jag kommit i kontakt med PT-Online som jag tänkte testa på. Det ska bli riktigt spännande. Jag behöver motivationen och jag tror att PT-online kan passa mig perfekt. På PT-online får man tillgång till en PT, man får även en kostplan och har möjlighet att kolla på Videoklipp samt får tillgång till en app som visar träningsinstruktioner. Eftersom jag måste ha någon form av morot när jag tränar blir detta jättebra för mig och det ska bli spännande att testa, jag tror det kommer bli jättekul och jag tänkte så klart skriva om saken här i bloggen under tiden.
Upplevelser som present.
Inlägget är ett samarbete.

Hittade precis en jättespännade sida som erbjuder olika upplevelser i paket som man kan köpa som present till vänner, familj eller liknade. Sidan heter upplevelser.com och har ett stort utbud. Det kändes direkt som den perfekta gåvan och priserna är i en bra prisklass så det blir inte så dyrt heller. Vad sägs som att ge bort en makeup-och sminkanalys åt sin bästa vän, eller åka på ölprovning tillsammans med någon man tycker om? Jag älskar såna här presenter eftersom man då lätt kan hitta på något unik och de flesta vill ju uppleva saker. Jag tror på såna presenter som man kan bära med sig i minnet i många år. Upplevelser är dessutom något som man får dubbelglädje av, glädjen i att få en gåva, glädjen i att få lämna hemmet en stund och sist men inte minst den roliga upplevelsen som du sedan kan minnas för resten av ditt liv. Har du testat att köpa upplevelser i present till någon? Vad det uppskattat?
Hedvig! Och Hedvig och Max-Olov – Böcker.
I helgen sökte jag efter Hedvig-böcker på Tradera och hittade dessa två i ett paket för 15 kr plus porto. Något jag såg som ett tillfälle att buda och köpa. Jag har från flera håll fått tipset om dessa böcker som handlar om Hedvig, så jag passade på. I höst kommer jag nämligen bli klasslärare för första gången och kände att jag behövde någon rolig högläsningsbok att börja terminen med. Jag hoppas att eleverna ska uppskatta dessa böcker.
Presentkort Cervera.
Fick detta presentkort idag på 100 kronor. Jag fick det genom superpresentkort och valde då Cervera. Nu finns inte den butiken här i Falun, men den finns i Borlänge så jag får passa på att handla något fint nästa gång vi ska till Kupolen. Det är roligt med presentkort, det finns ju alltid något som man kan ta med sig tillbaka hem, framför allt från butiker som Cervera.









