Skribenten till denna blogg föddes en februaridag mitt under Vinter OS 1984 i lilla Orsa beläget i norra Dalarna.
Den största händelsen i mitt liv var den 3 oktober 2004, dagen William gjorde mig till hans mamma. I hemmet bor vår svarta mellanpudeltik Skilla född 19 september 2019 - lämnade jorden i en bilolycka 15/4-23 med stor sorg & saknad. Mellanpudeltiken Lizzla är Skillas syster född 25/2-23 och bor hos oss sedan den 22/4-23.
Vi bor i en etagelägenhet på 115 kvm i centrala Falun, 4 rum och kök. Vilket passar mig bra, eftersom inredning och hemmet är något jag lägger ner stor tid på.
Jag har gjort saker i mitt liv tvärtemot normen, först skaffade jag barn, för att sedan utbilda mig till undersköterska, förskollärare och lärare. Efter några år i yrket som lärare så valde jag att studera igen till specialpedagog.
Mer om allt detta finns under menyn:
♥Madeleine Stenberg | Orsakullan♥
Jag är en bloggveteran, som inte ser att min blogg någonsin kommer sluta existera, min blogg startades i april 2004, och hela arkivet finns här på bloggen fram tills idag.
Kontakt & sociala medier.
Härliga bilder 🙂
Svar: Det som ska rensas ur här hemma, prylar & kläder, är nog inget som går att sälja. Lär inte få många kr för det. Tycker inte det är värt att lägga ner tid på att försöka få saker sålda som man ändå inte får mkt för. Hade jag haft mer egentid så hade jag nog kunnat göra det. :p Kommer ha fullt upp med att packa & greja inför flytten & sen att packa upp & göra i ordning. 🙂
Däremot ska jag nog sälja Teds urväxta kläder sen på tradera. Dom tar inte lika mkt plats att förvara så länge. ^^