Var riktigt kul! Man märkte verkligen hur barnen uppskattade att se på strutsarna och prova mata dom, se ungarna och allt det som hörde till. Gruppen delades på två, vår gick och kollade på ettåringarna som var fullvuxna sedan gick vi till ungarna som var 1-3 veckor gamla, efter detta gick vi och barnen fick mata dom fullvuxna strutsarna. Efteråt gick vi in och fick kolla på världens största strutsägg efteråt fick dom som ville prova stå på ett strutsägg.
Gick in och fick äta glass gjort på strutsägg, det var jätte trevligt och barn fick ställa frågor och det kom massor hur gammal kan struts bli, William frågade hur gammal den äldsta strutsen på gården var. Efteråt var det tips-promenad och efter det fika. William fick även ett strutsmjukisdjur av Björn.
Sen fick alla som varit med på tips-promenaden en bit av ett strutsägg att ta med sig hem. Helt klart en lyckad dag för barnen. Ska ni förbi Dalarna i sommar tycker jag absolut ni ska stanna vid Sahlinsstruts och kika och mata strutsar.
Williams Harry sov som vanligt när vi kom på besök
Mysa med husse
Gows
Väntar på att få gå på runda bland strutsarna
Ett år gamla strutsar, nyfikna och två meter långa.
Den här bilden får mig att tänka på ”Destinys Child”
Ni vet tre tjejer som rör på huvudet i takt med musiken.
Värsta blåa ögonen med långa ögonfransar.
Hey!
Öh what?
En vuxen struts
Hela klassen fick prova mata.
Glass gjord på strutsägg
Williams kompis som fick följa med hem.
Upptäck mer från Orsakulla mamma vid 20 - Dalaliv, finporslin & pudelliv!
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Wiii va kul , men hu så läskiga de är ! 🙂 haha
Jennie – Dom är sjukt söta tycker jag :-p
Vi var där på studieresa när jag gick på gymnasiet 🙂 Jag tyckte de var skit läskiga, ser ut som barnen var modigare. Hehe..
Sv: Det finns en sorts naturdiet utan mjölk men det är kanske godare och billigare att göra lite olika smoothies (stavning?)själv..
Linn, va roligt 🙂 . Barnen tyckte det var riktigt kul 😀 . Men är ju olika. Tror helt klart att det är bättre med riktiga smooties nyttigare också. Då vet du exakt innehåll också, kan blanda själv och blir BILLIGARE.