Igår följde jag och William med Björn ut till Kniva. Jag tog med mig kameran och passade på att fotografera där. Det är så himla fint där ute och därmed perfekt att fotografera hos.
Björn eldade lite i en tunna som står på gården. Det är lite annorlunda mot hur det är när man bor i stan. Det han eldade var sådant men får elda, pinnarna som sticker upp är i för och bakgrund, de var alltså inte i tunnan.
Ställde mig sedan och såg hur röken gick från tunnan ut mot åkern. Det är så häftigt med rök tycker jag, är något speciellt att titta på hur röken färdas med vinden.
William tyckte att vi skulle ta en bild på en tändsticka så vi försökte med det. Eftersom det blåste en del så försvann elden ganska snabbt men det är ändå ganska fint med tändstickor. Började tänka på ”Flicka med svavelstickorna” när jag såg lågan.
William tog foton på mig. Han bad mig ställe mig framför några buskar och så fotograferade han lite.
Sedan en bild på mig vid äppelträdet. Som jag önskar att jag hade fruktträd själv, om jag någonsin flyttar från lägenhet ska jag plantera fruktträd.
Lovade er en bild på mitt hår förra veckan efter att jag färgat mitt hår. Så här ser mitt hår ut, det är ganska långt.
Avslutade gårdagen med att plocka trattkantareller åt Björn. Jag äter inte svamp men älskar att plocka svamp, upplever det som oerhört fridsamt att leta och plocka.
Så mysigt! Jättefina bilder och jag önskar verkligen att jag också hade en trädgård med massor av fruktträd. Hade det när barnen var små, men nu för tiden får jag nöja mig med odlingarna på balkongen 🙂 Kram <3
Ja det var verkligen det :). Åh så fint det låter ändå med odling på balkongen :). Får bli det nästa sommar för mig 🙂
Rök är verkligen fascinerande!
Visst är det 🙂
Härlig dag ni hade. Jag önskar att jag kunde svamp för det ser så mysigt när andra kommer med sina korgar när jag går i skogen.
Det hade vi verkligen :). Åh förstår det 🙂
Vilket mysigt ställe! Ja, det där med svamp är roligt, det är ganska rogivande att plocka, men jag äter det inte, däremot köpta champinjoner på burk kan jag ösa ner i ungefär alla maträtter ??
Ja det är verkligen mysigt där :D. Ja det är verkligen så :D. Haha jag äter inget med svamp :-p
Vilka underbara höstbilder 😀
Tusen tack 🙂
Åh vilka underbara bilder! Älskade de där första med röken över ängen! 😀 Jag älskade ”flickan med svavelstickorna” när jag var liten. Jag var helt fascinerad av den berättelsen och tyckte det både var vacker som hemsk. Tror jag gillar den fortfarande. Hoppas du får en bra dag 😀 // Petra Elisabeth
Åh tusen tack :D. Så kul med någon mer som känner till den, så himla fin och sorglig på samma gång 🙂
Wow, vilka fina bilder! Fantastiskt fin natur med alla träd, fruktträd skulle jag vilka ha många fler av i min trädgård ?? Eld är jag lite rädd för, den sprids så fort om man tappar kontrollen
Tusen tack :D. Ja naturen är så vacker, brukar ofta tänka på sånt :D. Åh det är som för mig då jag önskar mig massor med fruktträd 🙂
Fina bilder ? jag vill också hitta svamp men har inte något bra ställe för det. Tror inte att jag får med mig någon heller ?
Åh tack :D. De kan vara lite luriga att hitta 😀
Men guuu vilka fantastiska bilder!! <3
Tusen tack 😀
Så fina bilder, Ni ser ut att haft en skön dag.
Röken ser lite ut som dimma.
I morse hade vi minus 6 kyliga grader, första snön brukar komma i oktober så snart är vintern här.
Vi har två små äppelträd, inget av dem bar frukt nu i sommar.
Sådan tur att Ni fann rätt på Williams lånecykel.
Tusen tack :D. ja visst gör den det, ibland tycker jag det är som att rök och dimma lite ser lika ut :). Åh ungefär som här, fast vi mot slutet av oktober eller början av november :).
Casper brukar få ta bilder på mig också ibland, de blir helt klart bättre än selfies alltid 😛 Mysigt ni verkar ha haft det och vad fint där är 😀
Så himla roligt när ens barn tar foton 🙂
Vilken härlig söndag ni hade. Jag tycker att det luktar så gott när man tänder en tändsticka ? så fina kort William tog på dig ?
Det hade vi verkligen :D. Åh det tycker jag med, lika ett nyss utblåst ljus :D. Tusen tack 😀
Det ser hur skönt ut som helst! 🙂 Och ja, nu är det spännande nästan på riktigt! Jag håller tummarna att jag kan säga att det var en bra förlossning sen, fast jag försöker att inte ha förväntningar men det vore verkligen pricken på i:e!
Det var det verkligen :D. Det går säkert jättebra <3
Riktig lyx att plocka svamp! 😀 Fina bilder <3
Åh ja :D. Tack 🙂
Så vackert!
Tusen tack 😀
Mysiga bilder och mysigt ni verkar ha det =)
Tack det hade vi 🙂
Men gud så mysigt det låter. Påminner mig om min farmors trädgård hon en gång hade. Barndomsminnen väcks till liv?
Det var det verkligen :D. Åh låter fint 🙂
Superfina bilder! Den bilden på röken gillade jag extra mycket, riktigt cool bild. Älskar att fotografera rök! Blir alltid så himla häftigt.
Tusen tack :D. Visst är det häftigt med rök 😀
Svamp som är sååå gott. Dock plockar jag inte själv 🙂
För vissa :D. Där är vi alltså tvärtemot varandra 😀
Vilken härligt dag ni har haft! Bilderna var verkligen pricken över i’et!
Är så avundsjuk på ditt långa hår!! Såå fint!!
Åh tack <3. Så glad jag blir :). Åh tack så kul att höra, du får spara 😀
Åh, vilka fina bilder! Naturbilder är nog mina absolut favoritbilder! Naturen är så vacker såhär års 😀
Åh tack :D. Samma här det är så vackert 🙂
Vilka fina bilder!? Jag tycker också om att betrakta rök, och även att känna doften – om jag inte får den rakt i ansiktet!? Gissa hur gärna jag skulle vilja ha några kantareller att steka i smör!?
Åh tack :). Visst är det något speciellt med att betrakta elden 🙂
Låter som perfekt dag ! Och så fina bilder. Och ditt hår ! Wow ! Så fint ! Vill också ha så långt ?????
Det är det verkligen :D. Åh tack :D.
Åh vilken härlig dag i naturen! 🙂
Ja det är ro för själen 🙂
Vilka vackra bilder på naturen! Låter som ni hade en riktigt fin dag 🙂 Jag gillar inte heller riktigt svamp, men sonen älskar att gå i skogen och leta runt efter ”de gula bumlingarna”, så det gör jag gärna 😀
Åh tack :D. Det hade vi verkligen :D. Kul med fler som är som mig 😀
Åh, vad härligt att komma ut och promenera, man ser ju verkligen på bilderna hur fint det är där i Kniva. Det är fascinerande med eld och att elda ute, kan nästan känna doften 😉 Va häftigt med svampplockningen, jag plockade gärna svamp förr när jag orkade gå ut i skogen men nu blir det inget svampplockande. Här är det precis tvärtom mot vad det är hos Er, jag äter svamp men inte min man, tyvärr så tycker han inte om att plocka den heller. Ditt hår blev jättefint! 🙂
Ja nu blev det ju ingen promenad men en skön stund ute i alla fall :D. Åh förstår att det blir mindre av den saken när man har sådana besvär som dig. Man är olika och det är bra :D. Tusen tack 😀
vilka vackra bilder å så vacker natur kram
Tusen tack 😀
Vilka vackra bilder! Så himla gott med svamp och rofyllt att plocka, var ute för två veckor sen men fann tyvärr inget då. Finns de mycket svamp nu? ☺️?
Tusen tack :D. Ja rofyllt är det verkligen 😀
Vi hittade en hel del, men bor i Dalarna vet inte hur det är i resten av landet 🙂
Visst är det avkopplande med att plocka svamp? så underbart!! nästan avslappnande att vara i skogen och bara plocka svamparna. Samma sak med bär, men använder sällan bär och svamp i vardagen men att plocka det är en annan femma!?
Åh ja jag fullkomligt älskar den känslan 🙂
Vilket mysigt ställe! Jag är också fascinerad av rök, och dimma(!) Jag vet inte vad det är, men det ser nästan overkligt ut på bild. Jag håller med dig om fruktträden.. Nu i sommar när jag flyttade till hus så har vi faktiskt ett äppelträd! .. med den lilla detaljen att vi inte fick ett enda äpple haha. Jag tittade på grannarnas träd som fullkomligt badade i äpplen och var lite avundsjuk haha. Får se nästa år om det var en engångsföreteelse eller om vi måste plantera nytt ..för utan fruktträd kan vi ju inte vara 😛
Ja det är verkligen jättefint :D. Visst är det häftigt med rök och dimma :D. Naturfenomen verkligen :D. Så trist att det inte blev några äpplen för er i år, men hoppas det blir det nästa år :D.
Fina bilder! Är precis likadan, äter inte svamp men tycker det är så mysigt att gå och plocka dem!
Tusen tack :D. Kul att jag inte är ensam 😀
Den första bilden ser nästan ut som en tavla. 🙂
Vilken mysig dag. Jag är inte heller någon svampätare men gillar att plocka. Som du skriver är det fridsamt, och härligt att bara få vara ute i skogen. 🙂
Åh tack :D. Ja det var verkligen jättemysigt :). Roligt med fler som inte äter men gärna plockar svamp upplever mig själv som rätt ensam :-p
Vilka härliga bilder! Jättefina, så mysigt med fruktträd ??
Åh tusen tack 🙂
Men vilken mästerfotograf William är, och du proffsfrisören =) kramen fina du
Åh tack :). Han går på en skola där de jobbar mycket med estetiska verktyg så han har jobbat en del med sådant, och sedan tränat hemma med 🙂
Vilka underbara bilder!!! Helt fantastiska. Kan bara gissa att känslan var den samma.
Åh tusen tack <3
Det där såg ju riktigt härligt ut! Och måste bara säga att du är så fin i håret 😀
Det var det verkligen :D. Påfyllnad för själen 🙂
Oh så mysigt och fint ställe att vara vid och fota vid. Så gulligt att William ville fota dig =D. Fint långt hår
Ja det är verkligen jättefint där :D. Rena drömmen när man vill fotografera, ja det är så kul när han gör det :). Åh tack 😀
Gud så vackert! Det är så fascinerande att träden fortfarande är så gröna trots att vi har gått in i oktober. Här är det helt grönt överallt fortfarande 🙂
Tusen tack :D. Visst är det, tror det beror på den varma sommaren 😀
Otroligt fina bilder din son tog på en väldigt vacker kvinna ? Ibland önskar jag själv att jag hade trädgård, men ändå inte för jag är nog i grund och botten för lat för att hålla igång den. Haha!
Visst gjorde han :). Tusen tack vilken otroligt fin kommentar <3. Samma här det önskar jag också, men jag är nog också för lat egentligen 😉