Skribenten till denna blogg föddes en februaridag mitt under Vinter OS 1984 i lilla Orsa beläget i norra Dalarna.
Den största händelsen i mitt liv var den 3 oktober 2004, dagen William gjorde mig till hans mamma. I hemmet bor vår svarta mellanpudeltik Skilla född 19 september 2019 - lämnade jorden i en bilolycka 15/4-23 med stor sorg & saknad. Mellanpudeltiken Lizzla är Skillas syster född 25/2-23 och bor hos oss sedan den 22/4-23.
Vi bor i en etagelägenhet på 115 kvm i centrala Falun, 4 rum och kök. Vilket passar mig bra, eftersom inredning och hemmet är något jag lägger ner stor tid på.
Jag har gjort saker i mitt liv tvärtemot normen, först skaffade jag barn, för att sedan utbilda mig till undersköterska, förskollärare och lärare. Efter några år i yrket som lärare så valde jag att studera igen till specialpedagog.
Mer om allt detta finns under menyn:
♥Madeleine Stenberg | Orsakullan♥
Jag är en bloggveteran, som inte ser att min blogg någonsin kommer sluta existera, min blogg startades i april 2004, och hela arkivet finns här på bloggen fram tills idag.
Kontakt & sociala medier.
den där boken låter ju intressant 🙂
ja jag är verkligen nöjd med innehållet 🙂
haha vad kul att vi båda tänkte likadant men att ingen av oss vågade fråga. det var kul att få se dig i verkligheten tjejen :)
Det tror jag absolut det är :D.. Hehe ja :D. Nästa gång så hälsar jag :). Brukar gå dit ibland och köpa frimärken då det är närmast :).
Åh, spännande! Du får gärna berätta sedan vad du tyckte Har själv inte läst den och den känns lite ”läskig”.. Har proppat i mig p-piller i så många år och har en känsla av att jag skulle bli lite mer skeptisk till det om jag läste den där..
Absolut det ska jag göra, blir att börja läsa den till nästa helg för den här består av nationella prov så kommer vara så trött i helgen att jag inte orkar så mycket mer tror jag 🙂
Den där låter ju sjukt intressant!! Uppdatera gärna vad du tyckte!?
Absolut det ska jag 🙂