
Ni har bett mig om att visa mitt porslin och serviser så jag tänkte att visst kan jag göra det. Men jag vill ha vitrinskåp till allt men det har jag inte som dessa ovan är i mitt köksskåp. Nu valde jag att koncentrera mig på Mon Amie, Ostindia samt Vinranka.

Här har jag tallrikar och assietter. Jag har lite fler skålar från Rörstrand där bakom, de som står bakom julskålarna är Rörstrand Swedish grace som jag fått som blodgivare, har även några såna koppar från blodgivningen.

I mitt Liatorp vitrinskåp i vardagsrummet har jag min fina servis jag fick i examenspresent när jag blev examinerad lärare den heter Schumann arzberg, jag älskar den och det tillhör mitt fin porslin för finare middagar. Under ser ni några av mina Gynning glas, samt två glas från Lasse Åberg.

Flera av mina Gynning glas, dessa är för rödvin. Under är min servis med Disney på som är från Fyrklövern. Jag älskar Disney väldigt mycket, dessa fick jag av min mamma.

Sist har jag min lilla samling med Disneys jul från Fyrklövern även den. Jag har samlat lite när jag fått chansen.

Bilden ovan har ni sett förut, men det är en tillbringare samt en kaffeburk från Mon Amie, jag har även servetter med motivet av Mon Amie. Sedan en bricka med Ostindia motiv. Hoppas du gillade inlägget? Jag valde de större serviserna denna gång men jag har även lite andra koppar.
Så fina service. Jag har en från måsen som jag fick när jag va ung, men är sämst på använda den, men den står i skåpet. Kanske skulle få tummen loss och använda den mer nu när jag snart flyttar! 🙂
Låter fint :D. Jag älskar att få använda fin porslin :). Blir glad av sådant 🙂
Wow! Du har samlat en del. Vad kul! Porslinet är jättefint, jag förstår att du gillar det. Så charmigt med Disneys Jul ??
Jag har verkligen det :). Älskar det där med att ha fint i skåpen 🙂
Så fint porslin du har!!!
Tusen tack :). Jag älskar det 😀
Vilken otrolig samling du har, imponerande! Och vad kul att du vill dela med dig, fått massor av inspiration ?
Åh tack :D. Ja det var så många som frågat så gjorde det nu :).
va mkt fint du har i dina skåp 😀
Åh tack 🙂
Wow vilken fin samling du har 😀 Så kul att kunna variera 😀 Kram Hoppas du får en fin helg <3
Tack :D. Jag är riktigt nöjd med dem :D.
Men lilla fina raringen, du har ju serviser till ett helt café =) Så söt du är och fina är dom alla! Kram
Haha ja, tur att sonen har stor släkt :D. Åh tack <3
Åh vad fina serviser☺️
Visst är de fina 🙂
Åhhh Gynning glasen! Dem ska jag med börja samla på! Jag har alla kaffekoppar nu 😀
Ja gör det 🙂
Åh, jag älskade verkligen den från disney ?
Visst är de fina :). Har ju två en jul och en för annat 🙂
Du har verkligen en hel del fint! <3
Tack 🙂
Men wow vilken fin samling du har! 😀
Åh tack 😀
Men WOW vad mycket fint du har, tänk om jag kunde ha samlat på något sånt! 🙂
Visst är det fint :). Du får börja 🙂
Det är fina service. Vågar man äta från Disneyservicen?
Visst är de :). Ja det gör man :). Brukar ha den när vi äter julmat tillsammans någon dag innan julafton :). Vi brukar äta julmat innan och sedan äter vi på julafton med, men har bara firat julafton här en gång 🙂
Så mycket fint du har?.Jag blir så avis på dig.
Åh tack :D.
woow så mycket fint porslin du har, sj hade jag aldrig vågat äta från de hahaha 😀 Men kanske du har andra att äta på
Åh tack :). Jag använder allt vid olika tillfällen 🙂
Åh va kul att få se hela samlingen! Väldigt fint porslin, tror nog min favorit är Gynning-glasen, så himla snygga ?
Så kul att du tycker det :). Visst är de fina 🙂
Mon Amie är faktiskt en favorit hos mig!
Däremot blev jag väldigt avundsjuk på disney servisen, den hade jag gärna haft! Dock hade jag nog aldrig vågat använda dem 😛
Visst är den fin :). Den är helt underbar :D, varför inte? 😀
vilket fint porslin du har! jättesöta tallrikar med Disney figurer på 🙂
Åh tack :D. Visst är de söta 🙂
Men guuu vad fina!! <3
Åh tack 🙂
Du har ju jättefina serviser och jag gillar verkligen julservisen =D
Åh tack :D. Visst är den charmig 🙂
Oj så många fina serviser du har.. Jag har också en del olika men känner att vi behöver byta ut vår vardagsservis så några har blivit kantstötta..
Åh tack :D. är så nöjd med dem :). Kan relatera, det var så jag började köpa nytt själv 😀
Så många fina serviser du har. Blir riktigt avundsjuk, haha
Visst är de fina :D. Så himla stolt över dem :). Du får skaffa lite själv 😀
ÅHHH vad vackert gammaldags porslin 🙂 Ha en mysig Söndag 🙂 Kram Maria
Visst är det fint 🙂
Men här är ju inlägget jag väntade på!? Så mycket vackert porslin du har! Det måste vara en fröjd att duka bordet!
Ja jättekul :D. Älskar min samling 🙂