Är det någon mer än jag som upplever att träden den här hösten känns mera? Det är fortfarande många träd här i Falun som är gröna och de som fått färg som träder här ovan har extremt med färg. Jag reagerar dagligen på hur många träd som är röda eller ännu starkare i färgen.
Tror du att den vara sommaren påverkade träden och grönskan i år? Det var ju så torrt och sedan kom regnet? Hört att det är grönt långt upp i landet fortfarande, det är ganska häftigt. Hur ser träden ut hos dig?
Vet inte om jag känner igen mig så mycket. Tycker nog snarare att jag ser fler nakna träd tidigt. Men det kanske mest vissa trädslag som björkar som blev gula redan i augusti. Men annars är jag en höstmänniska. 🙂
Här nere i Skåne visnade träden i augusti…har aldrig sett något liknande.
Stora björkar som inte kunde få få liv i sina löv ?/Jenny
Var ju så varmt i somras, ganska skrämmande minns att jag såg löven falla i juli här men verkar liksom som träden tog om sen i augusti 🙂
Intressant att du tar upp detta, tänkte på det senast igår. Träden började ju bli gula redan i juli/aug och jag tänkte att allt kommer vara visset i början på sept. Men nu är det istället grönare än någonsin. Coolt!
Ja det är ju lite intressant 🙂
Väldigt fina färger på hösten 🙂
Vi har blandade färger på träden omkring oss.
Sara recently posted..Kanelbullensdag
Så fint verkligen 🙂
Jag var också tänkt på att träden är mer färg starka i år i mot vad dom brukar vara. Det kanske är den varma sommaren som påverkar de? Här börjar dom flesta träden få fina färger ?
Jennysvardag recently posted..Frågestund
Kul att någon tänkt på samma sak :D: Jag har också tänkt den tanken om det var värmen som påverkade 🙂
Tänkt mycket på detta med! När löven ändrar färg, brukar det börja med ett löv och därefter gå väldigt snabbt till hela trädet ändrat färg. Allt ifrån senapsgul, orange och rött. Så vackert! Här på våra trän är det fortfarande grönt. Ett fåtal träd har ändrat helt till höstens färger.
Ja det är intressant, är mycket grönt här med 🙂
Ja kan nog vara så, eller är de så för de har varit gröna träd så länge liksom, vet inte men jag älskar hösten, ☺️
Ja det kan vara så 🙂
Håller verkligen med firade ett par super läckra träd här om dagen var så himla vackra starka färger . Så himla fint
Annelie recently posted..Halloween pyssel
Ja det är något speciellt med dessa vackra höstträd 🙂
Här är det väldigt varierande, men känns som om det ändå är rätt grönt, även om vissa träd tappat väldigt mycket löv. Tycker verkligen så mycket om hösten.
Ja det håller jag med om, har nog aldrig varit så mycket grönska i oktober som nu 🙂
Här är det mest grönt, gult & orange & det brukar det vara, så jag har inte tänkt på att det är mer än andra år 🙂
Jeanette recently posted..En boost smoothie till frukost
Aha :), jag tycker det ser så mycket mer ut i år 😀
Jag kan nog hålla med dig. Här är många träd fortfarande gröna men det känns som dom hoppar över den gula perioden och går väldigt snabbt över till rött. ??
Visst är det ganska spännande, är nog för värmen som gjort att det är grönska fortfarande 🙂
Här tycker jag inte att det är någon skillnad mot andra höstar. Inte än så länge i alla fall. Däremot är många träd fortfarande gröna.
Ha en fin lördag!
Znogge recently posted..Upp som en sol…
Ja det är verkligen mycket grönt fortfarande ganska häftigt att se 😀
det är så fint med alla vackra färger som är på träden nu 😀
Visst är det 🙂
Så fint! 🙂 Här nere i Skåne är träden fortfarande gröna, vill att dom ska få den fina färgen ni har fått 🙂 Men tar alltid lite längre tid med allt här nere i Skåne.
Sandra recently posted..Klart att katterna också ska ha det bra
Ja verkligen vackert :D. Det var förra helgen de fick färg här, är ganska sent men verkar som det är lite speciellt i år 😀
Jag reagerade på träden idag vilka underbara färger dom hade, så fint! 😀
Becka Lindhe recently posted..Sprid lite kärlek till dig själv, denna oktober månad!
Visst är de fina 😀
Här är träden fortfarande helt gröna i stort sätt. Vissa träd har börjat gulna, men de flesta är fortfarande gröna. Så konstigt med tanke på att det ändå är oktober nu 🙂
charlottelinden.se recently posted..En gratis terapitimme
Ja det är lika här :D. Några är jättefärgade men andra är fortfarande gröna därav inlägget med att det är så starkt med färgerna i år 🙂