Jag tog en prenumeration nyligen, blev man medlem fick man två Ostindia mattallrikar på köpet och självklart ville jag ha dessa. Jag samlar på Ostindia, och eftersom det var det porslin min mormor tyckte mycket om känns det varmt i hjärtat på mig varje gång jag använder just Ostindia.
Jag har även Mon Amie som ni vet, både Ostindia och Mon Amie är sådant jag pratat med min mormor om. Det är fint för mig och jag tycker mycket om det. Det kommer kännas gott att äta ur detta porslin, för det blir konstigt nog godare att äta mat på ett fint porslin.
va mysigt att de ger så fina minnen o sen är de fina oxå kram kram
Ja verkligen 🙂
Bästa premien för dig som samlar på den serien. Vad var det för tidning du började med?
Eller hur :D. Tror det var hem och antik :D, inte fått tidningen ännu haha
Men åh vilka söta tallrikar, helt klart värt en prenumeration för att få dem till samlingen 🙂
VIsst är de fina :D. Ja absolut gillar det där med att man kan ta en prenumeration så där och få fina saker till 😀
Var verkligen superfina tallrikar.
Jag har min farmors tallrikar som jag tog när hon gick bort, ett minne som värmer <3
Visst är de fina :). Åh så fint 🙂
Det är verkligen speciellt när man förknippar en sak med någon älskad sådär. Jag har en matservis som min farmor och farfar fick när de gifta sig och så en tesevis efter mormor. Det känns typ.. ”jordande” att ens se dom, det får mig att känna mig trygg och minnen från min barndom väcks till liv
Ja det blir kärleksfullt och man tar till sig det på extra fint vis. Åh så fint det låter :D.
Men åh! Verkligen så himla fina =) kram <3
Visst är de 🙂
Så fint att du samlar på porslin som din mormor tyckte om. Jag tror säkert att det känns bra och äta ur dom tallrikarna, din mormor blir säkert glad när hon tittar ner på er. Min mormor samlade på änglar så jag kommer nig börja samla på änglar för att det ska kännas bra för mig. ❤️
Ja det blir att betyda mera då. Åh förstår det, vi får hänga oss kvar vid känslan av dem vi älskat och ta det som fanns för dem med oss till hemmet <3
Wow vilka fina talrikar. Fint att ha något som du kopplar till din mormor sånna saker är extra fina
Ja de är jättefina :). Ja det blir extra fint då verkligen 🙂
Just porslin är någonting som jag också kopplar ihop med en i generationerna över mig. Tex min farmor hade alltid gröna glastallrikar. Och oj så jag saknar dessa nu..
Det var nog vanligt då, men känns som det kommer igen :D. Det gillar jag, fullkomligt älskar fint porslin 🙂